Gdy mówimy “okres dojrzewania”, to co przychodzi nam do głowy to często: bunt, burza hormonów, eksperymentowanie z substancjami, a jeśli jesteśmy rodzicami nastolatka wchodzącego w okres dojrzewania możemy pomyśleć o ciężkim czasie, który nas czeka – czasie niezrozumiałych wybuchów emocjonalnych, nieposłuszeństwa, utraty kontroli nad tym, co robi nasze dziecko. Przyjęło się określać ten czas jako trudny, taki który trzeba jakoś przetrwać.
Daniel J. Siegel w swojej książce „Burza w mózgu nastolatka. Potencjał okresu dojrzewania” rozprawia się z 3 głównymi mitami związanymi z okresem dojrzewania:
- – to nie hormony a zmiany rozwojowe w mózgu są odpowiedzialne za kształtowanie się doświadczeń nastolatków
- – adolescencja to nie czas przejściowy, niedojrzałość, którą po prostu trzeba przetrwać, przeczekać aż młody człowiek dojrzeje, to czas kształtowania się kierunków dalszego rozwoju cech charakteru umożliwiających prowadzenie satysfakcjonującego życia,
- – to nie czas odcięcia się od dorosłych i całkowitego uniezależnienia się od nich – zdrowa zmiana to przejście do wzajemnej zależności, która polega na stopniowym uczeniu się troski o innych i korzystania z ich pomocy (D.J. Siegel, Burza w mózgu nastolatka. Potencjał okresu dojrzewania, Wydawnictwo MiND, 2016, s.11-13)
Wyzwaniem dla rodziców i opiekunów nastolatków jest niewątpliwie fakt, że gwałtowna przebudowa mózgu młodego człowieka powoduje, że wieczorem możemy mieć do czynienia z inną osobą niż rano. Trudności w empatyzowaniu z tym co dzieje się z naszym dzieckiem wynikają z faktu, że te zmiany w mózgu dotykały nas samych i ze względu na ich dynamikę zwyczajnie nie pamiętamy siebie z tego okresu. A przecież każdy z nas dorosłych był kiedyś nastolatkiem i przechodził okres dojrzewania…..
„Wychowanie nastolatków to ogromne wyzwanie dla rodziców, którzy muszą zdecydować czego mają zabraniać, a na co pozwalać, oraz w jaki sposób towarzyszyć dziecku w trudnych chwilach, żeby dać mu wsparcie. Rodzice także potrzebują wspierających relacji które służą refleksji i pomagają przetrwać ten czas. Pamiętajmy, że w przeszłości dzieci były wychowywane wspólnie przez bliską rodzinę, przyjaciół i zaufanych członków plemienia.
W dzisiejszym świecie rodzice (i całe rodziny) są pozbawieni takiego wsparcia, co jest bardzo nienaturalne.” (s. 39).
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom rozpoczynamy nabór rodziców nastolatków do grupy wsparciowo-edukacyjnej.
Rodzice, Mamo, Tato, dorastającej Córki/Syna zapraszamy Cię do uczestnictwa w tej grupie jeśli w kontakcie ze swoim dzieckiem czujesz bezsilność bo mówisz/tłumaczysz/ czasami nawet krzyczysz i NIC to nie daje, nie wiesz co mówić i jak mówić aby się dogadywać, czego wymagać, na co pozwalać a czego kategorycznie sobie nie życzyć, gdzie postawić granice a kiedy iść na ustępstwa. Kiedy brać sprawy w swoje ręce a kiedy ufać i oddawać sprawczość dzieciom. Jak z wiarą, ufnością i szacunkiem ale też z czujnością dmuchać w skrzydła a nie podcinać skrzydeł swoim dorastającym dzieciom.
Tę grupę tworzymy aby dać Państwu wsparcie w tym trudnym czasie dorastania dzieci i aby Państwo mogli wspierać swoje dzieci.
Spotkania grupy będą się odbywać w siedzibie Ośrodka Psychoterapii Progres, ul. Św. Marka 7-9 co tydzień – w czwartki w godzinach 10:00-12:00 lub w środy w godzinach 17:30-19:30, łącznie będzie to 10 spotkań. Pierwsze spotkanie 16.02.2023 roku. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu 505511150 lub mailowo: osrodek@psychologseksuologkrakow.pl
Dzień dobry
Proszę o zapisanie mnie do grupy dla rodziców mających problemy z nastolatkiem w środy na 17:30. Dziękuję
Pozdrawiam,
Anna Leśniak
30 grudnia 2022
Dzień dobry Pani Anno, dziękujemy za zainteresowanie. W celu zapisu do grupy prosimy o kontakt drogą mailową- osrodek@psychologseksuologkrakow.pl lub telefoniczną- 505511150.
Pozdrawiamy i zapraszamy do kontaktu, zespół PROGRES
12 stycznia 2023