skąd bierze się depresja
Powstawanie zaburzeń psychicznych – skąd bierze się depresja?

Depresja zwana jest również chorobą afektywną. Dotyczy bowiem nastroju (afektu) i jest ściśle powiązana z samopoczuciem pacjenta. By odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się depresja, należy poddać analizie mechanizm jej powstawania. To zaburzenie psychiczne jest bowiem złożone i niejednoznaczne. Niektórzy pacjenci mogą trwać w nim przez kilka tygodni i wracać do zdrowia, podczas gdy inni wymagają długotrwałego leczenia, by przywrócić organizmowi równowagę psychiczną i fizyczną.

Więcej “Powstawanie zaburzeń psychicznych – skąd bierze się depresja?”

psychoterapia to nie wstyd
Psychoterapia to nie wstyd! Co dają spotkania z terapeutą?

Przeświadczenie o tym, że psychoterapia to nie wstyd, nadal nie jest niestety zbyt popularne. Zwłaszcza jeśli chodzi o podejście do posiadanych przez siebie trudności samych osób chorych. Każdy z nas ma przecież swoje problemy i nie zawsze jest w stanie samodzielnie sobie z nimi poradzić. Nie powinien być to jednak powód ani do dyskomfortu, ani do wstydu. W obecnych czasach psychoterapia jest bowiem ogólnodostępna, co oznacza, że w łatwy sposób skorzystać z niej może każdy. Bez względu na płeć, wiek czy status społeczny.

Więcej “Psychoterapia to nie wstyd! Co dają spotkania z terapeutą?”

Sztuka wstydu
Sztuka wstydu przed kobiecością

Do popełnienia tego felietonu zainspirowała mnie książka Anety Borowiec i Beaty Wróbel – ,,Sztuka kobiecości”. Jeśli nie jest to pozycja znana, czym prędzej warto nadrobić. Czytając kartka po kartce miewałam krytyczne myśli, wynikające nie z błędów merytorycznych, bo tego tam nie znajdziemy, a z czegoś co odróżnia tę książkę od medyczno-psychologicznego poradnika. Autorki mają wiedzę, ale i własne poglądy i to nimi się dzielą. Zbudowały je na doświadczeniu bycia kobietą i bycia przy kobietach. Mnie szczególnie zatrzymał aspekt ciała – zdrowia.

Więcej “Sztuka wstydu przed kobiecością”

narcyzm
Krótka charakterystyka osobowości narcystycznej

Temat narcyzmu pojawił się w tekstach Zygmunta Freuda na początku XX wieku. Psychoanalityk zapożyczył ten termin z greckiego mitu o Narcyzie, który zakochał się w swoim odbiciu w tafli wody. Choć Freud zauważył, że niektóre osoby zmagają się ze specyficznym rodzajem trudności, to w tamtych czasach problemy z kręgu narcyzmu nie wydawały się tak silne, jak widzimy to dzisiaj. Wszyscy pragniemy czuć się dobrze sami z sobą. Zależy nam na aprobacie innych osób, szczególnie bardzo nam bliskich. Krytyka sprawia, że czujemy się gorzej, czasem mniej wartościowi, zranieni. W przypadku osobowości narcystycznej jest inaczej. Taka osoba jest zorganizowana wokół silnego pragnienia podniesienia swojej samooceny i potwierdzenia swojej wartości poprzez źródła zewnętrzne.

Więcej “Krótka charakterystyka osobowości narcystycznej”

granice
Granice

Czym właściwie są? Jak je ustalać i czy trzeba to w ogóle robić? Czy warto je mieć, czy są tak naprawdę niepotrzebne, co właściwie oznaczają?

Więcej “Granice”

Rytuały
Rytuały w czasach izolacji

Człowiek ma już taką przypadłość, że w chaosie szuka porządku. Możemy winą obarczyć nasz mózg, doszukujący się co krok prawidłowości w świecie. W porządku dopatrujemy się kontroli, możliwości poznawania bez poczucia zagrożenia. Porządek stoi ramię w ramię z powtarzalnością, a to już o krok od rutyny, czyli nudy. Istnieje jednak powtarzalność o wartości symbolicznej

Więcej “Rytuały w czasach izolacji”

koronawirus
W związku z zaleceniami WHO tymczasowo odwołujemy zaplanowane wizyty

Szanowni Państwo, w związku z zaleceniami WHO dotyczącym ograniczenia kontaktów z innymi osobami oraz w trosce o Państwa i nasze bezpieczeństwo jesteśmy zmuszeni odwołać, zaplanowane wizyty i tymczasowo wycofać się ze spotkań twarzą w twarz. Zachęcamy do korzystania z konsultacji i porad online. Życzymy wszystkim dużo zdrowia i mam nadzieję, że niebawem się z Wami zobaczymy.

stres
Współczucie wobec siebie w obliczu stresu

Codzienne wyzwania, kolejne etapy życia pojawiające się wraz z upływem czasu i wiele społecznych zdarzeń zagrażających naszemu bezpieczeństwu, wywołują tak dobrze nam już znany STRES. Każdy z nas ma swój regulator emocjonalny uruchamiany w chwili przeżywania stresu. Takim regulatorem obok stylu radzenia sobie ze stresem jest WSPÓŁCZUJĄCA POSTAWA WOBEC SAMEGO SIEBIE. Sprawdź czy to masz.

Więcej “Współczucie wobec siebie w obliczu stresu”

Elementarz kryzysu
Elementarz kryzysu

Każdy z nas przejdzie w życiu kryzys. Nie mogę obiecać, że spotka nas on tylko jeden. Zdecydowanie lepiej radzimy sobie z tym, co znane. Poznajcie więc ,,elementarz kryzysu”.

Więcej “Elementarz kryzysu”

konflikt w parze
Konflikt w parze rozwiązanie konfliktu “Metoda bez porażek”

Każdy zna utarty slogan, że kochające się pary muszą się kłócić, jeśli tego nie robią, to tak naprawdę się nie kochają. A ty złościsz się na partnera? Prawdopodobnie twoje potrzeby nie są zaspokojone, frustruje cię to, ale wciąż masz ochotę zaspokoić je w parze, nadal oczekujesz tego od swojej drugiej połowy. Naucz się robić to strategią ,,wygrany-wygrany”, aby każdy z was czuł się rozumiany, akceptowany – kochany, a wspólny cel nie zszedł z oczu.

Więcej “Konflikt w parze rozwiązanie konfliktu “Metoda bez porażek””

505 511 150