skąd się biorą fantazje seksualne
Skąd się biorą fantazje seksualne – czy to bezpieczne?

Ludzie często zastanawiają się nad tym, skąd się biorą fantazje seksualne i dlaczego w ogóle je mamy? Rodzą się one w naszej podświadomości, zatem można powiedzieć, że powstają bez świadomego i celowego udziału naszego umysłu. Mają różnorodny charakter i postaci. Dla wielu specjalistów stanowią wyraz prawdziwych, realnych pragnień pacjentów, głęboko skrywanych w pozbawionym wstydu obszarze podświadomości.

Więcej “Skąd się biorą fantazje seksualne – czy to bezpieczne?”

jak radzić sobie z lękiem
Jak radzić sobie z lękiem?

Lęk należy do naturalnych i adaptacyjnych reakcji na bodźce stresowe. Towarzyszy każdemu człowiekowi na różnych etapach jego życia i w różnorodnych sytuacjach. Mimo że stanowi naturalną odpowiedź organizmu, w niektórych sytuacjach może być uciążliwy. Zwłaszcza gdy towarzyszy człowiekowi długotrwale, nasila się, lub powraca zbyt często, należy zastanowić się nad tym, jak radzić sobie z lękiem.

Więcej “Jak radzić sobie z lękiem?”

jak sobie radzić z depresją
Jak sobie radzić z depresją – pomoc specjalistów

Według danych posiadanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) depresja może dotykać już nawet 10% populacji. Jest to choroba o podłożu psychicznym, która dotyczy osób w każdym wieku i każdej płci. Może na nią zachorować każdy – niezależnie od statusu materialnego, pochodzenia społecznego i predyspozycji genetycznych. Osoby chore często wstydzą się swojego stanu, nie wiedzą gdzie szukać pomocy i jak sobie radzić z depresją. Ta poważna choroba o konkretnych objawach powinna być natomiast każdorazowo konsultowana ze specjalistą.

Więcej “Jak sobie radzić z depresją – pomoc specjalistów”

terapia rodziny a alkoholizm
Terapia rodziny a alkoholizm – systemowe wsparcie leczenia choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa dotyczy bezpośrednio nie tylko osoby uzależnionej od spożywania substancji odurzającej. Wpływa ona bowiem na funkcjonowanie wszystkich osób w jej otoczeniu. Rodzina, najbliżsi, krewni, a nawet sąsiedzi – wszyscy z otoczenia alkoholika są niejako skazani na jego towarzystwo i często skrajnie destrukcyjne zachowania. Terapia rodziny a alkoholizm to zależność, która najczęściej pomaga zwalczyć wpływy alkoholika, jakie wywiera on nie tylko na najbliższych, ale również na siebie samego.

Więcej “Terapia rodziny a alkoholizm – systemowe wsparcie leczenia choroby alkoholowej”

internetowa aktywność seksualna
Internetowa aktywność seksualna wyzwaniem dla związku

W dobie Internetu każdy z nas ma nieograniczony dostęp do sieci i umieszczonych w niej treści. Obok tych wartościowych, znajdują się również te niebezpieczne, zwłaszcza dla młodych i niepełnoletnich odbiorców. Taką aktywnością, która może pociągać za sobą negatywne konsekwencje, jest internetowa aktywność seksualna (IAS). Może ona mieć charakter indywidualny, relacyjny lub informacyjny. Odbiorcy mogą oglądać pornografię, erotykę, wchodzić w relację z innymi użytkownikami sieci oraz poszukiwać informacji dotyczących tematyki seksualności.

Więcej “Internetowa aktywność seksualna wyzwaniem dla związku”

cechy dobrego psychoterapeuty
Cechy dobrego psychoterapeuty – jakie powinien mieć?

Skuteczność i opłacalność terapii od lat poddawana jest analizom wykonywanym głównie przez APA (Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne). O wynikach decyduje nie tylko trudność i problem, z jakim do terapeuty zgłasza się pacjent. Decydujące są również cechy dobrego psychoterapeuty, które pozwalają szybciej nawiązać nić wzajemnego zaufania z pacjentem, a co za tym idzie, rozwiązać jego trudności. Czynniki związane bezpośrednio z typem osobowości terapeuty pośrednio wpływają wobec tego na powodzenie terapii i jej przebieg.

Więcej “Cechy dobrego psychoterapeuty – jakie powinien mieć?”

pierwsza wizyta u psychoterapeuty
Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – co należy wiedzieć?

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty jest dla większości pacjentów źródłem wstydu, niepokoju i wątpliwości. Całkowicie niepotrzebnie. Dbałość o dobre zdrowie psychiczne i korzystanie z fachowej pomocy nie powinno być powodem odczuwania nieprzyjemnych emocji. Lęk przed nieznanym jest niejednokrotnie dość irracjonalny, oparty na stereotypach i karykaturach, jakie widzimy w mediach. Dla wielu osób sama psychoterapia i stan własnego zdrowia psychicznego wciąż są tematem tabu.

Więcej “Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – co należy wiedzieć?”

terapia rodziny
Terapia rodziny – czym jest i kto powinien z niej skorzystać?

Systemowa terapia rodziny, inaczej nazywana terapią rodzinną, zalecana jest w przypadku występowania rodzinnych kryzysów. Dotykają one bowiem nie tylko pary (małżonków, partnerów), ale i innych osób. Ta podstawowa społeczność boryka się bowiem z wieloma codziennymi wyzwaniami. Członkom rodziny czasami trudno się ze sobą skomunikować. Nawet te najbardziej zgodne może dosięgnąć kryzys pokoleniowy lub światopoglądowy. Warto wtedy poprosić o pomoc specjalistów.

Więcej “Terapia rodziny – czym jest i kto powinien z niej skorzystać?”

skąd bierze się depresja
Powstawanie zaburzeń psychicznych – skąd bierze się depresja?

Depresja zwana jest również chorobą afektywną. Dotyczy bowiem nastroju (afektu) i jest ściśle powiązana z samopoczuciem pacjenta. By odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się depresja, należy poddać analizie mechanizm jej powstawania. To zaburzenie psychiczne jest bowiem złożone i niejednoznaczne. Niektórzy pacjenci mogą trwać w nim przez kilka tygodni i wracać do zdrowia, podczas gdy inni wymagają długotrwałego leczenia, by przywrócić organizmowi równowagę psychiczną i fizyczną.

Więcej “Powstawanie zaburzeń psychicznych – skąd bierze się depresja?”

psychoterapia to nie wstyd
Psychoterapia to nie wstyd! Co dają spotkania z terapeutą?

Przeświadczenie o tym, że psychoterapia to nie wstyd, nadal nie jest niestety zbyt popularne. Zwłaszcza jeśli chodzi o podejście do posiadanych przez siebie trudności samych osób chorych. Każdy z nas ma przecież swoje problemy i nie zawsze jest w stanie samodzielnie sobie z nimi poradzić. Nie powinien być to jednak powód ani do dyskomfortu, ani do wstydu. W obecnych czasach psychoterapia jest bowiem ogólnodostępna, co oznacza, że w łatwy sposób skorzystać z niej może każdy. Bez względu na płeć, wiek czy status społeczny.

Więcej “Psychoterapia to nie wstyd! Co dają spotkania z terapeutą?”

505 511 150